Úvod do Apple Home

27.10.2022

Mám rád zařízení od Applu. Když se o ně staráte a chráníte je před mechanickým poškozením, řekl bych z vlastní zkušenosti, že jsou výjimečně spolehlivá. Mým prvním Apple telefonem byl iPhone 4 a od té doby jsem iPhonu věrný. Nemusím mít a nemám každé zařízení, které Apple prodává. Rád se rozmazluji smysluplně. 

Již dva roky se seznamuji se systémem inteligentní domácnosti "Apple Home" od Applu a postupně si takovou domácnost stavím. Není to nic jednoduchého, ale víceméně to zvládne každá trochu technicky zručnější osoba. Rovnou ale musím poznamenat, že tahle sranda něco stojí. Na těchto stránkách bych Vám rád přiblížil své praktické zkušenosti s Apple Home a podělil se o tipy na zajímavá zařízení. Pokud zde budu sdílet nějaké odkazy na zařízení, nejsem za to placen.

Základy

Základem domácnosti od Applu je "Domácí centrum", kterým je buď AppleTV (v mém případě), reproduktor HomePod, HomePod Mini nebo iPad (to jsem nezkoušel, podpora iPadu jako centra domácnosti však s příchodem verze iOS/iPadOS 16.2. skončí), které vytvoří hlavní domácí centrum (hub). Domácnost se ovládá z aplikace Domácnost (Home) na iPhonu, iPadu nebo Macu.

Apple TV 4K s Wi-Fi a ethernetem (128 GB) (jen wifi verze však nikoliv) a HomePod mini (v ČR se oficiálně neprodává) navíc podporují i připojení pomocí sítě Thread.

Apple TV 4K
Apple TV 4K

Jakmile je nastavené centrum Domácnosti, lze do domácnosti začít přidávat zařízení podporující  HomeKit.

Kompatibilní zařízení

Zařízení, která podporují Apple Home (dříve Apple Homekit) a která se tak mohou zobrazit přímo v aplikaci Domácnost poznáte celkem jednoduše. Na jejich obalu se nachází výše zobrazené logo a na zařízení pak najdete buď nálepku s QR kódem nebo kód pro připojení. 

Do své Domácnosti si tak můžete přidat různé žárovky, světla, zásuvky, vypínače, ovladače, čidla pohybu, teploty, vibrací, detektory CO, bezpečnostní kamery, termostaty, klimatizace, reproduktory, televize, zámky, atd. 

Sekundární relay/hub

Někteří výrobci však neumožňují připojení svých zařízení přímo k Domácímu centru, ale vyžadují připojení přes vlastní centrum (hub/relay). Může to být proto, že zařízení toho kterého výrobce spolu komunikují jinak než pře wifi nebo bluetooth a používají jiný protokol (např. Zigbee). Tak je tomu např. u velmi populárního (ale velmi drahého) Philips Hue a mnoha dalších, které si časem představíme. Já osobně nicméně preferuji zařízení, která se připojují k Domácnosti přímo a zařízením nutícím uživatele k zakoupení sekundárního relay/hubu se spíše vyhýbám. 

Organizace Domácnosti

Každá Domácnost (můžete jich mít i více) se dělí především na místnosti, do kterých jednotlivá zařízení umisťujete. Díky tomu můžete následně vytvářet různé scény pro různé příležitosti. V obýváku si např. nastavíte jinou scénu na sledování oblíbených filmů a jinou na večer s přáteli. V rámci automatizace domácnosti pak můžete při příchodu domů rozsvítit světla jen v předsíni, či prostě jen zapnout topení v celé domácnosti.

Členové Domácnosti

Pokud nebydlíte sami, Vaši spolubydlící či rodina uvítá, pokud chytrou Domácnost bude moci ovládat a nebude muset na wc s baterkou. Ovládání konkrétní Domácnosti je totiž umožněno jen těm, kterým to umožníte, nikdo jiný u Vás opravdu nerozsvítí. Pro každou Domácnost pak můžete mít různé uživatele.

Automatizace

Vedle vzdálené správy svého domova, je pak výše zmíněná automatizace domácnosti je hlavní výhodou celé Domácnosti. 

Díky automatizaci můžete snížit teplotu svého topení a zhasnout všechna světla když všichni členové Domácnosti opustí byt/dům, zhasne všechna světla a nastaví topení na hodnotu vhodnou ke spánku, když jdete spát, rozsvítí vám dům, když se vracíte v zimě za tmy domů. A samozřejmě můžete také v rámci prevence proti vykradení předstírat pobyt v doma, když tam nejste rozsvěcováním světel.


Články od jinud

Na serveru LetemSvětemApplem vyšla v roce 2020 série článků o budování Domácnosti s Homekit. Rozhodně doporučuji k přečtení. Odkazy zde: Část 1, Část 2, Část 3.

Na stejném serveru pak v roce 2021 vyšel na podobné téma další článek "HomeKit od základů".