Zařízení protokolu Thread

26.11.2023

Po úvodním nadšení z objevování nových zařízení a možností přišlo delší vystřízlivění při zjištění, že v oblasti uživatelsky tvořené chytré domácnosti na bázi Apple Home se toho zase tolik nového tak často neděje. Tolik na vysvětlenou delší pauzy od posledního článku.

V tomto článku se budu věnovat zařízením podporujícím protokol Thread, který považuji za vhodné řešení zejména pro domácnosti nejen v bytech, ale i rodných domech. O protokolu jsem psal v článku HomeKit, Matter, Thread, kde najdete i odkazy na zdrojové dokumenty. Důvodem vhodnosti je právě topologie sítě, kdy zařízení připojená k trvalému zdroji energie slouží jako routery pro ostatní routery a zejména bateriová zařízení. Každý router (zásuvka, spínač světel) tak vlastně vytváří mesh síť, jejíž dosah lze libovolně rozšiřovat.

Z níže uvedeného relativně krátkého přehledu by mohlo vyplývat, že zařízení podporujících Thread moc není. Certifikovaných zařízení a komponent je však mnohem více, jak vyplývá ze stránek Thread Group. Mnohé z nich však nejsou určeny nebo v prodeji na Evropském trhu.

Nejprve se budu věnovat menším výrobcům, kteří vsadili na Thread, tedy Onvis, QingPing a TUO, na závěr větším výrobcům, Eve Systems a Nanoleaf, a společnosti Aqara, která je velmi známá v oblasti Zigbee zařízení a která zjevně koketuje k přechodu na standard Matter. Jako obvykle u podobných tematicky zaměřených článků, budu i tento aktualizovat při objevu nových zajímavých Thread zařízení.

Onvis

Společnost či značka ONVIS není v našich zemích úplně neznámá, ale dle mého trochu opomíjená, přitom cenově a kvalitou zpracování jistě konkurenceschopná. Z její nabídky produktů podporujících protokol Thread vybírám tři nejzajímavější.

Onvis Smart Plug S4EU 

Smart Plug S4EU je dalším zástupcem chytrých zásuvek, tentokrát ale jako Thread (Mesh Extender). Vzhledem k tomu, že vypadá ale opravdu velmi podobně, jako její WiFi předchůdce, dejte si pozor při nákupu. Verze S3 je běžně k dostání v českých e-shopech, verze S4 teprve nabíhá. Jistotou je nákup na Amazon za cca 22 EUR. Mini-recenzi této zásuvky a dále popsaného tlačítka Onvis 5-Key Switch HS2 naleznete zde.

Již první, pouze Bluetooth 5 verze (SMS1) tohoto bateriemi napájeného pohybového senzoru obsahujícího senzor teploty a vlhkosti fungovala perfektně a často rychleji, než jiné senzory. Druhá iterace tohoto produktu přináší navíc senzor intenzity osvětlení a především podporu protokolu Thread (jako Endpoint). První verzi stále používám a jsem s ní spokojen. Senzor je již dostupný na Amazonu za cca 32 EUR. První verzi SMS1 naleznete stále v mnohých českých e-shopech.

Bezdrátový spínač 5-Key Switch HS2 o velikosti cca 5x5x2 cm je z mého pohledu asi nejzajímavějším produktem z představené trojice. Napájení knoflíkovou baterií CR2450, protokol Thread (EndPoint) nebo Bluetooth (BLE 5). Ovládání chytré domácnosti hlasem je sice cool, ale mít po ruce fyzický vypínač není od věci. Spínačem spustíte až 15 (!) různých zařízení či scén, každé z pěti tlačítek má až tři možné akce (1x stisk, 2x stisk a dlouhý stisk). Vše lze pohodlně naprogramovat v aplikaci Apple Home nebo aplikaci Onvis. Tlačítko je sice plastové, ale malinké. K tlačítku je dodáván magnetický držák, který lze kamkoliv přilepit nebo přivrtat, a sada samolepek. Spínač lze objednat za cca 40 EUR z Amazonu. Protože Eve Button (BLE konektivita) se již nedá běžně dostat, jsem rád, že se mi již dostal do ruky. Mini-recenzi tohoto tlačítka a Smart Plug S4EU naleznete zde.

QingPing

Ani čínská společnost, resp. značka QingPing není v Česku úplně neznámou. Její produkty lze již koupit i v českých e-shopech, i když častěji se s nimi potkáte spíše na Aliexpresu. Byla by chyba si o nich neříct.

QingPing Thermometer (T-version)

Asi nejznámějším (a pro celosvětový trh určeným) produktem, je její luxusně vypadající a naprosto funkční senzor teploty a vlhkosti s e-ink displejem. Nyní je k dostání v celkem tří verzích označených písmeny T, H a M. Pro applisty jsou určeny verze T a H, kdy H je pouze BLE 5 verze kompatibilní s Apple Home a verze T podporuje oba protokoly, tj. Thread a BLE 5. Teploměr je napájen standardní knoflíkovou baterií s poměrně slušnou výdrží, a lze zavěsit na zeď, přilepit na nábytek nebo postavit s pomocí přibaleného stojánku na nábytek. Aplikace QingPing+ je jednoduchá, ale funkční - umožňuje přístup k historii teploty a informaci o stavu zařízení. Mám doma již 4 a fungují báječně. Cena na AliExpresu za verzi T je okolo 650-700 Kč.

QingPing Light and Motion Sensor (T-version)

Senzor pohybu a intenzity osvětlení je relativní novinka, kterou společnost představila letos. Narazil jsem na něj v podstatě náhodou při brouzdání po AliExpressu. Opět existují dvě verze - T a M, kdy T verze podporuje BLE 5 a Thread a M-verze (pro Mi Home) umí pouze Bluetooth. Dosah pohybového senzoru je cca 7 m, velikostně se jedná o zařízení, které se vejde do kostky 4x4x4 cm. Cena se pohybuje okolo 650 Kč, což je oproti obdobnému zařízení od Eve (viz dále) třetina. Eve Sensor je (subjektivně) kompaktnější a hezčí, ale za tu cenu? Určitě bych spíš sáhl po tomto senzoru od QingPing.


Tuo

Na značku Tuo jsem narazil úplnou náhodou při psaní tohoto článku. Jedná se o americkou společnost v jejímž portfoliu jsou 4 zajímavé Thread (Endpoint) produkty: chytré tlačítko, teplotní senzor, senzor na dveře a od konce roku 2023 chytrý zámek.

Smart Button

Chytré tlačítko Smart Button mi ihned připomnělo tlačítko Eve Button, a to nejen velikostí (4x4x1,5 cm), ale především funkcemi: jeden stisk, dvojtý stisk a dlouhý stisk. Pravda, design Smart Button za Eve Button trochu pokulhává, ale to vynahrazuje poloviční cenou. Tlačítko bohužel nemá žádnou certifikaci voděodolnosti, je tedy primárně určeno dovnitř. Napájeno je standardní knoflíkovou baterií CR2032. Cena na webu TUO 634 Kč + doprava (poštou 350 Kč). Tlačítko mám objednané, plánuji jeho mini-recenzi až dorazí.

Tuo Temperature Sensor

Velikostí (4x4x1 cm) je Tuo Temperatue Sensor obdobný chytrému tlačítku, senzor teploty (dodávaný s nepraktickým stojánkem) měří nejen teplotu, ale též vlhkost, tlak a po update protokolu Matter na verzi 1.2 též kvalitu vzduchu (přítomnost VOC - Volatile Organic Compounds). Napájení opět baterií CR2032. Cena 1132 Kč + doprava.

Tuo Contact Sensor

Kontaktní sensor TUO Contact Sensor na okna a dveře nijak nevybočuje funkčností od jiných. Napájení je knoflíkovou baterií CR2450. Cena 543 Kč + doprava.


AIRVERSA

Značka Airversa unikla mému prvotnímu průzkumu. Airversa má ve svém portfoliu čističku vzduchu, zvlhčovač vzduchu a nebulizační aroma difuzér, které využívají technologii Thread. Bohužel, na stránkách Airversa se nedozvíte, v jakém módu zařízení fungují, zda jen jako endpoint nebo jako mesh router.

AIRVERSA Smart čistička vzduchu Purelle AP2

Čistička vzduchu Purelle AP2 má tvar zaobleného kvádru s rozměry 220 x 220 x 345 mm. Filtrace probíhá přes 3 filtry (předfiltr, H13 HEPA filtr, uhlíkový filtr) výkonem 221 m3/h. Hlučnost se pohybuje od 23 do 53 dB v závislosti na výkonu. Cena 4.999 Kč.

Pro srovnání, Meross Smart Wifi Air Purifier je pouze Wifi zařízení tvaru válce o průměru 185 mm a výšce 390 mm; filtrace probíhá identicky pomocí 3 filtrů (předfiltr, H13 HEPA filtr, uhlíkový filtr) s výkonem 160 m3/h. Hlučnost je obdobná. Cena okolo 3.800 Kč.

Airversa Purelle Meross Air Purifier
Konektivita Thread Wi-Fi 2,4 GHz
Počet filtrů 3 3
Výkon 221 m3/h 160 m3/h
Minimální hlučnost 23 dB 24 dB
Maximální hlučnost 53 dB 48 dB
H13 HEPA filtr ano ano
Cena 4.999 Kč 3.790 Kč

AIRVERSA Smart zvlhčovač vzduchu AH1 (Humelle)

Zvlhčovač Airversa AH1 disponuje 5,5 l nádrží na vodu, což mu umožňuje fungovat až 60 hodin nepřetržitě. Dle výrobce je vhodný do místnosti do 50 m2. Chytré podsvícení umožňuje vykouzlit příjemnou atmosféru, stejně jako možnost kápnout esenciální olej na speciální filtr (nikdy do vody!). Cena 3.399 Kč.

Nanoleaf

Společnost Nanoleaf se zaměřuje především na osvětlení. V jejím portfoliu naleznete chytré LED žárovky s paticemi E27 či GU10, LED pásky, světelné panely všemožných tvarů atd. Všechny novější produkty Nanoleaf podporují protokol Matter over Thread, komunikace tedy probíhá protokolem Matter na síti Thread a je tedy bleskurychlá a spolehlivá. Všechny LED žárovky i panely jsou navíc módu Thread Router (FTD) a tedy pomáhají rozšiřovat Thread síť. Protože Nanoleaf má produktů opravdu hodně, vybral jsem spíše ty zajímavé, nabídku všech základních naleznete zde, všechny nástěnné panely a dekorativní světla pak zde.

Nanoleaf Matter Downlight

Světlo Matter 3″ Downlight je určené do podhledu, a to konkrétně do díry o průměru 75-85 mm. Samotné světlo má průměr 95 mm a hloubku 34 mm. Barevná škála má 16 mil. barev s maximální svítivostí 450 lumen. Doba rozsvícení je kratší než 0,5 s (uvádí výrobce), příkon 6W a ve stand-by módu  méně než 0,5 W. Životnost výrobce uvádí na 15000 hodin. Přívodní kabel má délku 1,5m. Vzhledem k chybějící IP certifikaci je světlo určeno jen do vnitřních prostor. Kromě komunikace prostřednictvím Thread je možné se ke světlu připojit i pomocí Bluetooth.

Nanoleaf Matter Lightstrip

Matter Lightstrip se dodává v základní sadě v délce 2 m a 5 m, lze však dokoupit rozšíření v délce 1 m a 2 m. Výrobce nedoporučuje na jeden zdroj zapojovat více jak 10 m, když následně dochází ke snížení jasu. Šířka pásku je 15 mm. Délka napájecího kabelu je 180 cm. Světelný výkon se pohybuje okolo 2000 lumen. Pásek umožňuje navolit barvu ve škále 16 mil. barev - vždy však jednu pro celý pásek. Pásek je možné zkrátit ustřižením, přičemž místa ke stříhání jsou od sebe vzdálena 33 cm (16 palců). Bohužel, po zkrácení již pásek nelze znovu napojit - pásky se propojují speciálními konektory na jejich koncích, což nevidím jako moc praktické. Na stránkách Nanoleaf lze zakoupit rozbočky a propojky, které lze však použít jen spolu s celými pásky (nerozstřiženými). Rozsvícení dle výrobce trvá okolo 2 s, což mi přijde poměrně dlouhá doba, ve skutečnosti je doba o dost kratší. vlastní pásek je umístěn v gumovém obalu (návleku), lze tedy jednoduše čistit, na druhou stranu pásek v podstatě nelze ohýbat.

Cena (Alza.cz) 1449 Kč, na stránkách Nanoleaf pak okolo 50 EUR. Co se týče ceny, samozřejmě se nabízí srovnání např. s LED páskem od Merossu, který s délkou 5 m v základu seženete za cenu již okolo 550 Kč, v PRO verzi pak okolo 800 Kč. Ten však komunikuje jen na Wifi 2,4 GHz, nemá podporu protokolu Matter a samozřejmě ho nezapojíte do ekosystému Nanoleaf, ve kterém můžete synchronizovat osvětlení přes vícero zařízení. Pro použití pod kuchyňskou linkou ale jistě bude stačit.

Nanoleaf panely

Nanoleaf Elements
Nanoleaf Elements

Nanoleaf má poměrně unikátní nabídku různých světelných panelů na stěnu či strop, které dokáží (aspoň dle fotek) vykouzlit příjemnou atmosféru. 

Řada Lines je tvořena tyčkami, které lze libovolně propojit, je však nutné správně zvolit úhly propojovacích modulů. 

Řadu Elements (dle mého nejzdařilejší) tvoří dle libosti spojitelné šestihrany s povrchem z tenké dřevěné dýhy, takže přes den vypadají panely jako luxusní dekorace a večer, když se rozsvítí, světlo proniká skrze dýhu a pod panely a vytváří příjemné náladové osvětlení. Základní sada 7 panelů stojí od cca 4500 Kč (v akci na Nanoleaf) a téměř 6 tis. Kč na Alza.cz. 

Řada Shapes nabízí panely buď šestiúhelníkové nebo jako menší či větší rovnoramenné trojúhelníky. Větší trojúhelník má délku strany 23 cm, menší pak 11,5 cm. Šestiúhelník se vejde do čtverce 23x23cm a jedna strana má délku 11,5 cm. Malé trojúhelníky mají svítivost 20 lumen, větší 80 lumen a šestiúhelník 100 lumen. Shapes seženete v balíčcích po 4, 5, 9, 15 a 23 panelech (dle typu). Cena začíná na 80 EUR za balení.

Eve Home

V našich končinách asi nejdostupnějším dodavatelem zařízení chytré domácnosti, který své produkty staví na protokolu Thread, je společnost Eve Systems, dříve též známá jako Elgato, která nyní patří do skupiny ABB. Eve nabízí celou řadu zajímavých zařízení od chytrých zásuvek, vypínačů z kategorie routerů (Mesh Extender) až po koncové senzory pohybu, počasí a dveří (Endpoint). Všechna nově uváděná zařízení jsou navíc Matter kompatibilní.

Obecně lze konstatovat, že zařízení od Eve jsou celkově dobře propracovaná, designově čistá a napříč portfolia sjednocená (tedy až na typy baterií v jednotlivých zařízeních). Aplikace Eve umožňuje nejen přístup k vlastním zařízením, ale lze s ní ovládat celá Apple domácnost, k jednotlivým zařízením získáte navíc mnoho informací navíc. Třešničkou na dortu aplikace je pak přehled Vaší Thread sítě, jak jsou její jednotlivé prvky propojené. Jen škoda, že nenabízí vizualizaci Thread sítě. 

Bohužel, zařízení od Eve mají i jedno zásadní negativum a tím je cena, která je oproti výše uváděným podobných zařízení jiných výrobců často násobně vyšší.

Níže jsem z Eve nabídky vybral pro mne zajímavá Thread zařízení, přičemž s mnohými mám vlastní zkušenost. Pro jednoduchost jsou rozdělena na plnohodnotné Thread routery (Thread Mesh Extendery, či Full Thread Device) a bateriová koncová zařízení (Thread Endpoint, či Minimal Thread Device).

Thread Mesh Extendery (FTD)

Eve Energy

Z hlediska funkce se chytrá zásuvka Eve Energy nijak zvlášť  neliší od obdobných jiných zásuvek. Umožňuje měření spotřeby energie, má stavovou LED diodu, která slouží jako lokální vypínač (což je na mne až příliš sofistikované, kdybych si to nepřečetl, nepřišel bych na to - ta ledka na to opravdu nevypadá). Maximální zátěž 11 A / 2500 W. Za mne ideální pro vytvoření své domácí Thread sítě. Na Amazonu od cca 725 Kč, na Alze od cca 900 Kč.

Eve Light Switch

Náhrada klasického vypínače. Lze zapojit do normálního, tak schodišťového (paralelního) zapojení spolu s normálními vypínači. S cenou okolo 2300 Kč je to ale oproti jiným chytrým vypínačům (např. Meross již od 600 Kč) poměrně drahá legrace. S tímto vypínačem však získáte do své Thread sítě další "mesh" point, neboť vypínač funguje v síti Thread jako router. UPDATE: Instalace vypínače je opravdu jednoduchá a komfortní. Manuál (není v češtině) je názorný a pochopitelný. Vypínač disponuje diodou, jejíž chování a barvu lze nastavit v aplikaci Eve. Je tak možné ji trvale vypnout nebo zapnout při vypnutí nebo naopak zapnutí světla. Stiskem v horní polovině vypínače se světlo vypíná a stiskem v dolní polovině zapíná, ale v aplikaci Eve lze i toto prohodit. Ve schodišťovém zapojení je to výhoda oproti klasickým vypínačům, které jsou pokaždé v jiné poloze. Vypínač disponuje svým interním časovačem, který se nastavuje v aplikaci. I v případě výpadku spojení je možné nastavit čas sepnutí a vypnutí. Na rozdíl od jiných zařízení Eve, vypínač (zatím) není aktualizován pro protokol Matter, funguje tak jen v Apple Home domácnosti. Vlastní vypínač má velikost 55x55 mm, což není zase až tak neobvyklá velikost, dodaný rámeček pak 86x86 mm. Dle výrobce lze libovolně kombinovat s rámečky a vypínači OPUS řady OPUS 55. Bohužel v českých e-shopech jsem (zatím) tyto vypínače ani rámečky nenašel, ani nějakou rozumnou náhradu. K sehnání jsou na Amazon.de. Celkově hodnotím vypínač jako povedený. Jen ta cena by mohla být nižší.

Opět náhrada klasického ovládání elektrických rolet či žaluzií. Nemohu si pomoct, ale cena cca 2700 Kč opět nemá konkurenci. Obdobné chytré ovládání od Meross (Meross Smart Roller Shutter, MRS100HK) za 24 EUR (600 Kč) udělá stejnou službu, ale pomocí Wifi. Jediný důvod proč platit 4,5x víc je tedy Thread protokol a zisk extra mesh extenderu. Co se týče velikosti, platí to samé, jako jsem doplnil u Eve Light Switch.


Eve Water Guard

Senzor úniku vody Eve Water Guard je posledním ze čtveřice Thread mesh extenderů od Eve. Hlavní jednotka s vestavěnou 100 dB sirénou se zapojuje do elektrické zásuvky, senzor je umístěn v kabelu, který lze dle potřeby nastavit. V základu se dodává kabel 2m.



Thread Endpoint (MTD)

Eve Room

Eve Room je pokojový senzor kvality ovzduší, vlhkosti a teploměr. Senzor je relativně malinký 5x5x1,5 cm s e-ink displejem, a připomíná tak již nevyráběný Eve Button. Cena (Alza 11/2023) cca 2300 Kč, Amazon (11/2023) cca 1750 Kč. Napájení vestavěnou nabíjecí baterií.

Eve Weather

Eve Weather
Eve Weather

Teploměr, vlhkoměr a barometr Eve Weather je oproti Eve Room je i díky krytí IPX4 určen do venkovního prostředí. Velikostí odpovídá Eve Room, jde tedy o vskutku maličké zařízení. Napájení vyměnitelnou knoflíkovou baterií CR2450, která má poměrně velkou výdrž (z vlastní zkušenosti téměř rok). Senzor funguje po aktualizaci na Matter spolehlivě. V aplikaci Eve je možné sledovat vývoj teplot, exportovat data. Cena (Alza 11/2023) cca 1800 Kč, Amazon (11/2023) cca 1500 Kč. 

Eve Motion

Eve Motion, jak již název napovídá, je senzor světla a pohybu skrytím IPX3. Napájení 3x AAA baterie. Cena (Alza 11/2023) cca 1300 Kč. I přes vysokou cenu musím konstatovat, že funguje spolehlivě a výdrž baterií je téměř obdovuhodná.

Eve Door & Window

Senzor na dveře či okna indikující otevření/zavření. Napájení jednou 3,6V baterií ER14250. Cena (Alza 11/2023) cca 1300 Kč.

Radiátorové hlavice pro lokální regulaci teploty. Šroubení M 30x1,5 s přiloženými adaptéry Danfoss RA, RAV, RAVL. Napájení 2x AA baterie. Cena (Alza 11/2023) cca 2100 Kč.


Eve Flare

Přehled Eve produktů uzavřeme zajímavým chytrým přenosným světlem s relativně malým světelným výkonem 90 lm (náladové světlo). Světlo je s certifikací IP65 určené i ven. Balení obsahuje nabíjecí základnu, tedy napájení je řešené nabíjecí vestavěnou baterií. Cena (Alza 11/2023) cca 2800 Kč.

Aqara

Společnost a produkty Aqara asi není nutné příliš představovat, neboť je jednou z nejplodnějších společností v oblasti chytré domácnosti. Až do teď produkty Aqara využívaly výlučně komunikační protokol Zigbee a do Apple Home byly integrovatelné přes Aqara Hub. 

Aktuálně se však objevila první vlaštovka Door and Window Sensor P2, který používá komunikační protokol Thread. Dle stránek thethreadgroup.com, na kterých jsou zveřejňována Thread certifikovaná zařízení Aqara brzo nabídne též Motion and Light Sensor P2, jako obdobu verze P1, tentokrát však jako Matter over Thread zařízení. Aqara Hub tak již nebude potřeba.

Zda se jedná o nový trend u společnosti Aqara, která je od počátku účastna jak projektu Matter, tak Thread, tedy začátek přechodu ze Zigbee na Thread, to teprve uvidíme. Rozhodně by to bylo zajímavé s ohledem na množství různého příslušenství, které Aqara vyrábí.


Poslední aktualizace článku: 2.12.2023.