Chytré termostaty a hlavice
V domácnosti topí každý, tedy každý, kdo chce mít chytrou domácnost dříve nebo později narazí na otázku, čím nahradit většinou značně hloupý termostat dodaný výrobcem, jehož ovládání někdo vymyslel tak, že k jeho nastavení nestačí ani doktorát na ČVUT. Asi úmyslně, řekl bych, aby se v nastavení obyčejný uživatel nevrtal otráven takovým ovládání. Pro mne byl chytrý termostat prvním zařízením mé nové Apple Domácnosti. Světla a vypínače přišly na řadu mnohem později.
Opět se zaměřím především na termostaty přímo připojitelné do HomeKit bez dalších prostředníka ve formě systémového hubu, v druhé části se zaměřím na termostatické hlavice. Když jsem začal článek psát, bál jsem se, že termostatů pro Homekit je na trhu tolik, že bude problém vybrat hlavní zástupce. Že se výčet smrskne na čtyřech termostatech, mne překvapilo.
Termostaty
Začnu tím, co důvěrně znám a osobně používám již několik let. Netatmo Smart Thermostat se skládá ze dvou částí - vlastního termostatu na 3x AAA baterii a Netatmo Relay, který komunikuje přes Wi-Fi (2,4 GHz) s domácím centrem a internetem. Zapojení je možné dvojí: 1) Termostat připojený kabelem ke zdroji vytápění (kotli) a Relay v zásuvce v dosahu Wi-Fi, nebo 2) Termostat umístěný kdekoliv v místnosti a Relay připojené na zdroj napájení a kotel drátově. S oběma zapojeními mám pozitivní zkušenost. První varianta je vhodná tam, kde nechcete nic sekat a nově připojovat a jen chcete nahradit stávající termostat. Druhá varianta je naopak vhodná tam, kde je možné umístit a připojit Netatmo Relay na zdroj napájení a ovládání kotle v dosahu Wi-Fi. Termostat pak nemusí viset na zdi, ale může být položen kdekoliv v místnosti. Výrobce udává dosah Relay/Termostat až 100 m v otevřeném terénu, z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že v běžném bytě či domě je dosah vždy dostačující. Baterie v termostatu bohatě vystačí na rok provozu. Displej termostatu je totiž e-ink. Aplikace Netatmo Energy podporuje více domácností, je celkem přehledná a lze nastavit různé scénáře topení.
K Netatmo Themostatu lze připojit termostatické hlavice ovládající jednotlivé radiátory. Osobně to nepoužívám a tedy nemám vyzkoušené.
Netatmo Thermostat lze připojit k plynovému kotli, elektrickému kotli a dokonce jím lze ovládat i přímotopy. V tom třetím případě však doporučuji předsadit jedno relé navíc. Spínací relé v termostatu i v Relé je poměrně citlivé a "kopnutí" při sepnutí stykače termostatů nevydrží dlouho. Než jsem na důvod problému a řešení přišel (resp. můj elektrikář), odešly mi (naštěstí v záruce) 2 termostaty. U staršího z termostatů mi po 4 letech odešel e-ink displej, nicméně mi ho v Netatmu zdarma opravili (jen jsem ho musel za své poslat do servisu ve Francii). Oprava trvala 14 dnů vč. dopravy zpět. Za mne báječný prozákaznický přístup.
Cena termostatu se pohybuje okolo 4500 Kč (prosinec 2022) a termostatické hlavice se pohybují okolo 2200 Kč za kus. Lze pořídit i sadu termostatu a hlavice
Meross
Meross Smart Wi-Fi Thermostat for Boiler/Heating (MTS200BHK) a Meross Smart Thermostat for Electric Underfloor Heating System, MTS200HK
Můj vcelku oblíbený Meross nabízí hned dvě varianty téhož termostatu. První (MTS200BHK) je určena pro regulaci teplovodního topení, druhá (MTS200HK) pro regulaci topení elektrického, zejména podlahového. Liší se způsobem připojení.
Termostat je určen k montáži na podomítkovou krabici, nikoliv k čisté montáži na zeď. Při montáži termostatu se očekává zdroj napájení 230 V, nejen spínací kabel, což není pro Česko zcela typické. Je obvyklejší mít termostat na baterie a k němu přivedený ovládací kabel. Pokud nemáte pod stávajícím termostatem napájecí zdroj 230 V, tento termostat nepořizujte. Doporučuji si před koupí stáhnout aplikaci Meross obsahující návod k instalaci a projít si ho, zda je montáž na váš rozvod vhodná.
Cena obou variant termostatu je stejná 69,99 USD (tedy cca 1500 Kč) vč. dopravy.
Tado° V3+
Tado° V3+ je pro mne celkem novinka. Termostat se do Domácnosti připojuje pomocí Wi-Fi (2,4 GHz), přičemž existuje několik různých verzí a možností připojení. Stejně jako Netatmo se systém skládá z několika častí. Jednotky u kotle, vlastního bezdrátového termostatu a Wi-Fi komunikátoru, nicméně, termostat lze přímo drátově napojit na kotel a pak není potřeba jednotka u kotle. Samostatný Wi-Fi modul je třeba vždy. Kompatibilitu s vaším kotlem zkontrolujete v tomto PDF.
Bezdrátová sada stojí okolo 6500 Kč, sada k připojení termostatu kabelem přímo na kotel náhradou za stávající termostat pak cca 5700 Kč. Přídavné termostaty stojí od 3900 Kč.
Společnost Honeywell představila svůj nový Wi-Fi (2,4 GHz) termostat, který je kompatibilní s Apple Homekit (mimo jiné). Verze T6 je určena na stěnu, T6R je bezdrátová do prostoru. Obě verze vyžadují zdroj napájení 230 V. Vzhledem k tomu, že s tímto termostatem nemám vůbec žádnou osobní zkušenost, mohu jen poznamenat, že mám pocit, že se designéři rozhodně neinspirovali čistotou termostatů Netatmo a ńebo dnes již legendárního Nestu. Displej mi přijde komplikovaný a nepřehledný. Doporučuji nastudovat instalační příručky, které naleznete na stránkách podpory. Nástěnná verze stojí cca 4500 Kč a bezdrátová verze pak 6200 Kč (prosinec 2022).
Termostatické hlavice
Termostatických hlavic k radiátorům je celá řada. Principem jakékoliv hlavice je regulace průtoku topné vody radiátorem, čehož se dosahuje stiskem regulačního "čepu" na radiátoru. Termostatické hlavice tedy regulují funkci radiátoru v návaznosti na nastavenou teplotu. Použitím termostatických hlavic tedy lze regulovat teplotu v různých místnostech různě a lze je použít i v domácnostech bez tzv. etážového topení s vlastním kotlem, ale např. centrálním vytápěním z teplárny.
Z praktického pohledu také nemá smysl umísťovat termostatické hlavice na radiátory v místnosti, ve které je termostat regulující teplotu v dané místnosti. V případě, že jsou termostatické hlavice zapojené do termostatického systému regulujícímu spouštění kotle, pak je nutné se rozmyslet a v nastavení termostatu nastavit, zda příkaz ke zvýšení teploty z hlavice má mít přednost před termostatem.
Chytré termostatické hlavice většinou komunikují prostřednictvím Bluetooth, Wi-Fi, Thread nebo v některých případech s centrální jednotkou termostatického systému rádiově. V každém případe si zkontrolujte dosah signálu - chytrá hlavice bez signálu je hloupá hlavice.
Vzhledem k tomu, že radiátory jsou často umístěny v okenní nice, vždy si zkontrolujte, zda se vybraná termostatická hlavice k radiátoru vejde, zejména pokud je stávající regulace v ose radiátoru a nikoliv kolmá na radiátor, kdy to nebývá takový problém.
Asi nejrozšířenějším produktem (odhadem) jsou termostatické hlavice Netatmo, které se pomocí rádiových vln 868 MHz připojují buď k termostatu nebo Netatmo Relay. Designově jednoduché odpovídají designu termostatu.
Máte-li doma Netatmo Smart Termostat, máte jistě i Relay modul. Postačí Vám tedy zakoupit hlavice. Pokud doma Netatmo termostat nemáte, je nutné zakoupit startovací balíček obsahující Netatmo Relay modul, který všechny hlavice připojí přes Wi-Fi (2,4 GHz) do domácí sítě a na internet.
Napájení: 2x AA baterie. Rozměry: 80x58 mm
Elegantní hlavice se připojuje, jak je u Eve obvyklé, pomocí Bluetooth a Thread. Hlavice je určena pouze pro regulaci teploty v dané místnosti a nelze ji použít k ovládání kotle. Vhodná je tedy tam, kde je stálý přísun topné vody - při centrálním vytápění. To však samozřejmě neznamená, že byste s ní nemohli regulovat teplotu na spaní v ložnici.
Napájení: 2x AA baterie. Rozměry: 40x67x85 mm Váha: 130g
Samostatně lze koupit od 1900 Kč, dvojité balení nabízí Apple.cz dokonce za 3.690 Kč (prosinec 2022).
Fibaro je zástupcem Bluetooth (v4.2) hlavic. Se zde diskutovaných je nejmenší. Barevně indikuje nastavenou teplotu, je možné k ní připojit externí senzor teploty. Pozor, hlavice se prodávají hlavně v provedení Fibarem používaným Z-Wave Plus.
Napájení zajišťuje nevyměnitelná nabíjecí baterie (microUSB port na nabíjení). Rozměry: 56,5x73,2 mm. Cena 2500 Kč za balení s teplotním čidlem.
Hlavice od Merossu je masivní. Kladu si otázku, zda je to víc termostat nebo hlavice. Aby hlavice byly "smart" je nutné je připojit k hubu od Merossu, se kterým komunikují na frekvenci 433 MHz a který jich zvládne ovládat/spravovat až 16. Hub zároveň zajišťuje smart funkce a komunikaci s Domácností a internetem. Je to tedy obdobné jako u Netatmo. V balení najdete k základnímu konektoru M30 x 1.5 celou škálu redukcí k připojení na váš radiátor (viz tabulka níže). Kompatibilitu si můžete také zktontrolovat v tomto dokumentu.
Cena základního kitu (Hlavice+Hub) je 55,99 USD (cca 1350 Kč) na Meross Shopu, v českých eshopech se cena pohybuje okolo 1900 Kč. Samostatná hlavice přijde na 51 USD (cca 1220 Kč) a v českých eshopech pak 1300 Kč.
Napájení: hub ze sítě, hlavice: 2x AA baterie. Hlavice není opticky žádný drobeček, ale je plně srovnatelná s ostatními. Rozměry: 82x50mm
Oproti Netatmo se jedná o poměrně nový produkt. Válcovitý termostat od Tado° se k Homekit připojuje pomocí Internet bridge rádiově na frekvenci 868 MHz (6LoWPAN), tedy obdobně, jako Netatmo nebo Meross. Hlavice lze kombinovat s připojeným termostatem Tado°.
Napájení: 2x AA baterie. Rozměry: 52 mm průměr válce, 76 mm délka vč. matice.
Cena se pohybuje od 2300 Kč za samostatnou hlavici, sada s internet bridge pak vyjde na cca 3900 Kč.