Chytré vypínače
(Článek aktualizován 2.1.2025) Vypínače či spínače ovládají každou chytrou domácnost a jsou její esenciální součástí. Zároveň jsou při předělávání "hloupé" domácnosti na chytrou technicky nejnáročnější k montáži, tedy pokud nepočítáme různá chytrá bluetooth tlačítka jednou či více funkcemi.
Co se týče nabízeného připojení, osobně preferuji zařízení s Wi-Fi, a to především kvůli vyššímu dosahu a subjektivně vyšší prostupnosti materiály než má Bluetooth. S Thread zatím nemám zkušenost, časem článek doplním.
Nejprve se budu věnovat chytrým vypínačům zcela nahrazujícím klasické "hloupé" nebo spíše mechanické vypínače, následovat budou informace k neméně zajímavé kombinaci klasických vypínačů a podvypínačových relé či modulů.
Předem upozorňuji, že nejsem elektrikář a další řádky jsou tedy popisem mé zkušenosti. Stejně tak, budu-li občas terminologicky nepřesný, přivřete oči.
Zásah do elektroinstalace
Výměna vypínače, ale i vložení podvypínačového modulu/relé je zásahem do elektroinstalace a tedy na začátek byste měli zvážit, zda věci aspoň trochu rozumíte nebo výměnu radši přenecháte odborníkovi, tedy elektrikáři. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že málokdy se stává, že po otevření původního vypínače najdete krabici pod vypínačem ve stavu, v jakém byste si jí přáli, tedy prázdnou a pouze s kabely, které potřebujete. Nezapomeňte se v každém případě přesvědčit, že máte vypnuté jističe na okruhu, se kterým budete pracovat.
Většina vypínačů a relé vyžaduje, aby se v krabici pod vypínačem nacházely fáze (hnědý kabel) a modrý kabel (nulák), a to na vstupu (napájení vlastního vypínače) i na výstupu (ovládání spotřebiče), pokud vypínač ovládá jeden spotřebič, např. žárovku. Pokud se jedná o dvoj vypínač, násobte. V případě tzv. schodišťového či křížového zapojení s více vypínači se zapotíte, neboť často naleznete jen hnědé kabely popř. kombinované s šedými, po modré ani památka. Některé vypínače umožňují montáž i bez přítomnosti nulového vodiče, v takovém případě je ale nutné montáž kombinovat s montáží odporového relé / bypass, který většinou výrobce dodává spolu s vypínačem.
Pokud tedy naleznete v krabici správné kabely a dokážete je správně identifikovat, ve většině případu zjistíte, že v krabici bude málo místa - nebude dost hluboká, aby se to tam všechno vešlo a vypínač (ať již starý či nový) bude vykukovat ven.
Chytré vypínače mají "strojek" totiž výrazně hlubší, než klasické mechanické a v případě relé pod vypínač potřebujete minimálně 17 až 25 mm prostoru. Vyčuhující kabely, které musíte také propojit (ideálně vago spojkami), zaberou také své a musí se tam vměstnat.
Často se tak nevyhnete prohloubení prostoru pod krabicí. Naštěstí jsou krabice většinou uloženy do sádry a 1-2 cm nebývá problém získat. Většinou vám k tomu bude stačit větší plochý šroubovák, kladívko a smetáček, lopatka a vysavač na vyčištění krabice od drobných nečistot. Znovu připomínám, abyste měli vypnutý jistič, či jinak "ochráněny" živé (pod proudem) kontakty.
Chytré vypínače
Bohužel, nabídka samostatných vypínačů (bez nutnosti Hubu) není v českých e-shopech ideální. Doporučuji ale podívat se na eBay, Amazon či AliExpress. Vždy je nutné pečlivě číst popis, ujistit se o CE certifikaci a určení pro Evropu (220-250V). Pokud se Vám cena zdá dobrá, nezapomeňte se podívat na cenu dopravy, případně vzít v úvahu místo odeslání a clo, DPH a delší dodací doby, pokud je zboží posílání z Číny nebo obecně mimo EU/EHP. V poslední době je však většina zboží proclena a DPH řešeno na vstupu do eurozóny a do ČR pak přijde již balíček v rámci EU bez dalšího cla a DPH.
Rozměry rámečků většiny chytrých vypínačů jsou 86x86 mm, většina v česku dostupných vypínačů je menší. Nejrozšířenější vypínače a zásuvky od ABB série Tango mají rozměr 81x81 mm. U jednotlivých vypínačů tak není potřeba nic řešit, problém ale nastává u sdružených vypínačů - podomítkové krabice jsou totiž těsně vedle sebe a dva vypínače s rámečkem 86x86 mm vedle sebe neumístíte. Chytré vypínače se totiž do takové konfigurace ani nevyrábějí (resp. nic takového jsem neobjevil). V takovém případě nezbývá než kompletní přesekání a umístění krabic dá od sebe, nebo ponechání hloupých vypínačů a kombinování s podvypínačovými moduly (relé). K tomu v druhé části tohoto článku.
Jaké jsou tedy možnosti v oblasti vypínačů?
Meross Smart Switch. Wifi vypínač nahrazující klasický vypínač. Prodává se ve verzi jednocestného i dvoucestného spínače (schodiště). Má rozměry 86x86 mm. Vypínač jsem již otestoval a funguje báječně (mému elektrikáři se ho dokonce podařilo zapojit mezi další dva křížové hloupé vypínače). Jen působí trochu víc plastově a mohu-li něco Merossu vyčíst, pak je to plastová destička k uchycení do podomítkové krabice, která by si z důvodu pevnosti zasloužila standardní kovové provedení. Cena dvoucestného vypínače se pohybuje okolo 28 USD, jednocestného pak okolo 26 USD (cca 625 Kč).
Meross Smart Two Way Light Switch, MSS550XHK (EU/UK Version) je jinou designovou verzí vypínače výše (tedy pro tzv. "schodišťové" zapojení), ale se skleněným touch panelem; k dispozici je i jednocestná verze (pro jedno světlo). Ještě jsem nezkoušel, ale nevypadá špatně. Cena se pohybuje okolo 26 USD (cca 625 Kč).
Dodatek (2.1.2025): Možná jen vadný kus, možná mi vadí dotykové ovládání, ale tento vypínač se za mne (na rozdíl od výše popsané tlačítkové verze) příliš nepovedl. Poté, co se asi po páté odpojil od Apple Home, šel ven a byl nahrazen Eve (niže).
Eve Light Switch. Samostatný, bez hubu. Bluetooth připojení. Zcela nahrazuje klasický vypínač. Kromě Bluetooth připojení používá též protokol Thread (Extender). Vypínač lze použít i ve schodišťovém (paralelním) připojení více fyzických vypínačů. Bohužel nemám zatím vyzkoušené. Cena za jeden se pohybuje kolem 2.800 Kč (listopad 2022), což z něho dle mého nedělá věc masového rozšíření.
Aktualizace (2.1.2025): Nakonec jsem podlehl a jeden tento vypínač si pořídil do míst, kde selhávaly ostatní vypínače. Po měsíci provozu musím uznat, že vedle níže popsaných IQTech a Kogeek se jedná o zatím nejspolehlivější vypínač, navíc jako velmi silný Thread Router. Zajímavostí je možnost podsvícení, a to různými barvami. Montáž byla jednoduchá i do schodišťového zapojení.
IQTech Millenium L8HSHKW/L8HSHKB (bílý/černý). Samostatný, připojení přes wifi. Zcela nahrazuje klasický vypínač či stmívač. Pomocí dotykového displeje dokáže vypínat až tři světla nebo stmívat jedno. Bohužel neumí schodišťové zapojení. Obsahuje senzor spotřebované energie a (údajně) zvyšuje dosah WiFi sítě pomocí funkce WiFi-mesh. Bohužel webové stránky IQTech jsou v tomto ohledu naprosto nepoužitelné, osobně jsem žádné zlepšení u okolních zařízení nezjistil. Lepší je se dívat na stránky prodejců, které občas obsahují i montážní schéma. Výrobcem je společnost čínská společnost Lanbon, přičemž tyto vypínače, ale ne pod značkou IQ Tech, lze najít např. i na Aliexpresu (avšak za podstatně nižší cenu). Ani stránky výrobce však nejsou ideální a mnoho se na nich nedozvíte. Vypínač mám nainstalovaný a zkouším ho. Co se nikde nedočtete, že vypínače mají hezké uživatelsky nastavitelné podsvícení okolí, přičemž si můžete zvolit čas, kdy bude svítit. Displej lze zcela vypnout - rozsvítí se po dotyku. Při vypnutém displeji není aktivní podsvícení vypínače. Cena se pohybuje okolo 3000 Kč (listopad 2022).
Dodatek (2.1.2025): Po více jak dvou letech provozu musím konstatovat, že se jedná vedle níže popsaného Kogeek o zatím nejspolehlivější zařízení. Za více jak dva roky nedošlo k výpadku z Apple Home, pouze jeden ze dvou, které mám, bylo nutné jednou znovu nastavit po opakovaném výpadku elektřiny.
Koogeek. Společnost Koogeek v minulosti vyráběla elegantní Wi-Fi (2,4 GHz) vypínače i pro Evropu s rozměry 86x86, a to ve verzi jednoho vypínače (KH01CN) a dvojvypínače (KH02CN). Bohužel, tyto vypínače, ač dle mého výborně zpracované, již nejsou na trhu, dají se sehnat občas z druhé ruky. Mně osobně vyhovují a mohu doporučit, pokud je někde seženete. Mj. umožňují i sledování spotřeby.
Dodatek (2.1.2025): Po více jak 4 letech provozu si tento vypínač zaslouží zlatou příčku mých hodnocení. Za tuto dobu ani jednou nevypadl z Apple Home, po výpadku proudu se vždy spolehlivě připojí k Wifi a do Apple Home. Škoda, že se již nevyrábí.
Neznačkové vypínače z Číny
Na Aliexpresu/eBay lze kromě výše uvedených nalézt celou řadu Homekit kompatibilních neznačkových vypínačů pro ovládání 1-3 světel ve variantách vyžadujících nulový (N) kabel, tak ve variantách bez nutnosti N kabelu s odporovým relé. Cenově se pohybují okolo 20 USD (cca 480 Kč) vč. dopravy, ale lze najít i levnější.
Na Aliexpressu jsem vytvořil list zajímavých Homekit výrobků a naleznete tam i některé z vypínačů.
Vypínače s hubem
Pro úplnost ještě uvádím Aqara Wall Switch. Aqara funguje na protokolu Zigbee, tedy k fungování s Homekit je nutný Aqara Hub, který je k dispozici v několika variantách. Aqara má naštěstí celkem ucelený sortiment a je tak možné pomocí ní poskládat téměř celou domácnost, senzory, světla, vnitřní kamery. Aqara umí i chytré zámky, neumí však venkovní kamery, resp. jakákoliv zařízení určená do vlhka či mokra (kromě jednoho senzoru).
IKEA ani Philips Hue v rámci svých systémů takový vypínač (ani vestavěnou zásuvku) nenabízí (resp. o nich nevím), což je asi škoda. U těchto systémů spínání probíhá pomocí bezdrátových dálkových ovladačů ve tvaru spínače.
Hloupé vypínače s chytrým vnitřkem
Shelly (s podporou HomeKit)
Shelly je v Česku asi nejpopulárnějším výrobcem podvypínačových modulů. I když nejsou nejlevnější, svoji popularitu získaly tyto Wi-Fi moduly především svojí modularitou, upravitelností a miniaturní velikostí. Nemá sice nativní podporu HomeKit, ale firmware s podporou HomeKit lze do Shelly dohrát, někteří prodejci (např. VoltIO) prodávající Shelly již s nainstalovaným firmware podporujícím Homekit. Základní Shelly1 má rozměry jen 36x41 mm a tloušťku jen 16mm a je určen pro ovládání jednoho světla. Výhodou Shelly je, že lze jednoduše použít i pro slaboproudé rozvody. Cena Shelly1 s podporou HomeKit se pohybuje okolo 500 Kč. Při nákupu si však dejte pozor, existuje levnější varianta Shelly1 bez podpory HomeKit. Pokud se chcete do flashování Shelly pustit sami, zde je zdroj na Github.
Verze Shelly2.5 je použitelná pro až dva vypínače, popř. jako ovladač rolet. S velikostí 39x36x17 mm je srovnatelná s Shelly1 a stejně jako Shelly1 umožňuje zapojení do slaboproudého DC okruhu (24-60 V). Cena se pohybuje okolo 900 Kč.
Výhodou Shelly1 a Shelly 2,5 je možnost montáže na systémovou DIN lištu v rozvaděči pomocí separátně prodávaného držáku a u Shelly1 též vytvoření tlačítka pomocí Shelly Button krytu např. k lampičce, což mi za cca 200 Kč přijde jako vtipné řešení.
Trochu atypickým modulem je slaboproudý Shelly RGBW2 (12-24 V) modul speciálně určený pro ovládání LED pásků. Velikostí 43 x 38 x 14 mm je nejužším modulem, který jsem zaznamenal. Cenovka je v tomto případě okolo 800 Kč.
Další Shelly produkty (např. stmívač halogenových světel) s již nainstalovanou podporou HomeKit je možné zakoupit na českém e-shopu VoltIO, ale lze sehnat i jinde, někde i levněji.
Meross Smart Wi-Fi In-Wall Switch, MSS810HK
Modul Smart WiFi In-Wall Switch od Merossu, není při velikosti 5x4,6 cm a hloubce 1,9 cm žádným tintítkem. Je určen k připojení jednoho světla, vyžaduje nulový kabel. Status dává najevo pípáním. Balení s jedním modulem přijde na 16 USD (cca 385 Kč) a balení se dvěma na 30 USD (cca 720 Kč). Velká škoda, že Meross nevyrábí modul pro připojení ve schodišťovém či křížovém zapojení, či pro více světel.
Athom Mini Relay Switch
Milým překvapením, co se týče velikosti i funkčnosti, je Athom Mini Relay Switch, který jsem pořídil na eBay. Krabička o velikosti 4x4x2 cm působí oproti Meross velmi subtilně. Modul s připojením WiFi (2,4 GHz) umožňuje zapojení v tzv. schodišťovém či křížovém zapojení. Jediným zklamáním bylo zjištění, že není certifikován Applem a jeho připojení do HomeKit je o krok složitější, ale nic, co by nebylo vyřešitelné nahlédnutím do návodu. Následně funguje jako každé jiné HomeKit zařízení. Nutno dodat, že Athom není jediná značka, pod kterou se tento vypínač prodává. Na Aliexpress/eBay je těchto vypínačů celá záplava v ceně od 8 USD (cca 192 Kč) za kus. Většina z nich se do HomeKit připojuje za pomoci aplikace CozyLife.
CozyLife Switch L1
Nebýt názvu modulu v HomeKit, asi bych se nedozvěděl, jak se jmenuje. CozyLife Switch L1 je dalším zástupcem zařízení zakoupeného přes eBay. Funkčně identický Athomu, jen o trochu větší (48x49x23 mm), párování do HomeKit proběhlo bez problémů.
Fibaro Single Switch (FGBHS-213)
Kromě svého Z-Wave nabízí Fibaro podomítkový modul o velikosti 42,5x38x20,4 mm i ve verzi Bluetooth pro Homekit, a to pro připojení jednoho hloupého vypínače. Orientační cena 1.500 Kč.
Systémy s hubem
V rámci systémů se samostatným hubem má takový vypínač k dispozici Philips Hue, Aqara a Fibaro. Tím menším je modul od Philips Hue, který má jen 1 cm hloubku a 4x4 cm velikost. Aqara má také takový modul, o dost větší 4,2x4 cm a 2cm hloubka.
Aktualizace k podvypínačovým modulům:
Po skoro roce používání musím konstatovat, že oproti neznačkovým modulům, o kterých jsem psal výše a které jsem vyzkoušel, se mi zatím se nejvíc osvědčily moduly Meross In-Wall switch, které jsou velmi stabilní a spolehlivé, tedy, mají-li dobrý Wifi signál. Pokud jsou v místech se slabým Wifi signálem, může se občas stát, že se modul přestane do Apple Home hlásit v důsledku přerušení Wifi spojení, které ale nedokáže obnovit. Stačí však v dané místnosti na pár vteřin vypnout jističem proud (protože rozebírat vypínač a vyndávat modul z pod vypínače je zbytečná práce) a spojení se samo obnoví.
(Aktualizace: 19.12.2023)
Tento článek vznikl z původního článku o osvětlení a vypínačích rozšířením a přepracováním tématu vypínačů pro HomeKit. Jako vždy budu článek postupně doplňovat o nová zjištění či informace.