Chytré osvětlení

28.10.2022

Asi nejkomplikovanější částí budování HomeKit domácnosti je ovládání světel, tedy vypínače. Jednak proto, že ideální montáž často vyžaduje elektrikáře a jednak proto, že nabídka produktů tohoto typu je velmi limitovaná, pokud tedy nepočítáme různá chytrá bluetooth tlačítka jednou či více funkcemi - o nich ale tento článek není. 

Jednoduchým řešením je také montáž chytrých žárovek bez zásahu do vlastní elektroinstalace nebo zakoupení celých chytrých světel. 

U žárovek však z vlastní zkušenosti musím konstatovat, že jde o řešení polovičaté - jakmile světlo vypnete fyzickým vypínačem a přerušíte tak elektrický proud, žárovku mobilem nerozsvítíte. Uvědomělý moderní uživatel domácnosti to sice nikdy neudělá, ale většina uvědomělých moderně smýšlejících uživatelů domácnosti žije s osobami, které tyto hodnoty a přístupy nesdílejí a světlo prostě "natvrdo" vypnou "po staru". Pro jednoduchost tohoto řešení se mu nicméně budu věnovat jako prvnímu.

S hubem či bez hubu

Na trhu existuje mnoho chytrých LED žárovek podporujících HomeKit. Rozdíl mezi nimi není jen jejich výkon a barva světla, ale především typ připojení. Chytré žárovky přímo podporující Homekit tak připojíte napřímo přes Wi-Fi nebo Bluetooth

Existuje však také několik systémů, jeichž komponenty do Homekit připojíte, ale pod podmínkou, že budou připojeny přes hub (nebo také most/bridge/relay) výrobce. S tím totiž zařízení většinou komunikují jiného protokolu než Wi-Fi/Bluetooth, tedy např. ZigBee, Z-Wave. Díky hubu výrobce je však uvidíte v aplikaci Domácnost jako samostatná zařízení.

Aqara Systém
Aqara Systém
Philips Hue
Philips Hue

V ČR asi nejdostupnějšími (nikoliv cenově) zástupci druhé kategorie světel a žárovek, tedy těch připojujících se přes hub výrobce, jsou jistě velmi známé systémy Philips Hue a IKEA TRÅDFRI v kombinaci s novým rozbočovačem DIRIGERA. Oba ekosystémy nabízí velký výběr nejen světel, ale též různých ovladačů a čidel. Z méně známých systémů mohu zmínit např. AQARA nebo IQTech.  Pokud však doma nechcete mít vícero hubů, budete se muset "upsat" jednomu z těchto systémů.  O těchto systémech časem připravím samostatný článek.

Z hlediska budoucnosti je nutné poznamenat, že velcí výrobci (vč. Apple, Philips a IKEA) začínají implementovat nové protokoly Matter a Thread, které mají umožnit jednoduché a bezpečné propojení zařízení více výrobců bez nutnosti proprietárních hubů. O těchto dvou technologiích jsem nakonec napsal i krátký článek.

Připojení

Co se týče nabízeného připojení, osobně preferuji zařízení s Wi-Fi s vyšším dosahem než Bluetooth. Nic není úplně spolehlivé a v minulosti se mi již mnohokrát stalo, že nebylo z nějakého důvodu dostupné připojení k Domácímu centru Apple, ale přes aplikaci výrobce jsem se mi zařízení podařilo ovládat, což jde u Bluetooth zařízení jen těžko. Otázka, kterou, doufám, brzy zodpovím, je, jak bude skutečně probíhat provoz v mesh síti Thread/Matter. 


Chytré žárovky

Mezi výrobce se zajímavými nabídkami světel, žárovek a dalšího příslušenství, které se připojují přes wifi nebo bluetooth přímo k Domácímu centru a které já osobně považuji za zajímavé jsou LIFX (osobně používám), Nanoleaf a Meross. Neznačkových wifi/bluetooth žárovek s podporou HK je na trhu ale spousta. Stačí zabrousit na kterýkoliv český e-shop nebo např. Aliexpress, Wish atp.

Chytrá světla

Tato sekce bude trochu připomínat reklamu na produkty společnosti Meross, ale dle mého průzkumu (prolezl jsem eBay, Aliexpress a Amazon, Voltio, Alzu, CZC) má zkrátka nejširší nabídku svítidel přímo připojitelných do Homekit přes Wi-Fi. 

Zároveň musím ale jasně říct, že absolutně nejširší nabídku svítidel má Philips Hue, který je v tomto ohledu napřed tak, že ho jen tak někdo nedohoní. Jaká světla jsou tedy na trhu a dostupná v ČR?

Zajímavým produktem, který jsem neváhal pořídit, je Meross Smart Floor Lamp. Název trochu zavádí, protože toto světlo nemusí být jen klasickou obývákovou čtecí lampou k vaší sedačce, ale lze jej jednoduše přeměnit ve stolní či pracovní lampu, a to jak s přiloženým úchytem na desku stolu, tak na podstavec. Ovládání na lampě je dotykové a k mému překvapení výrobce přikládá k lampě i klasické dálkové ovládání. Lampa se připojuje pomocí klasické Wi-Fi 2,4 GHz, přičemž připojení k HomeKitu probíhá velmi jednoduše pomocí naskenování QR kódu. Lampa je stmívatelná a je možné volit i barvu světla od žluté po bílé světlo. Přechod není zcela plynulý, ale má několik stupňů, nicméně najít správnou kombinaci barvy a intenzity je jednoduché a lze udělat jak na lampě, v aplikaci Domácnost, tak přiloženým dálkovým ovladačem. Konstrukce lampy je bytelná, vč. ohybného krku lampy. Za sebe mohu doporučit. Cena na Meross shopu je necelách 65 USD (cca 1500 Kč).

Ambientní osvětlení v mnoha RGB barvách a teplotách (2700-6500K) a intenzitách doma pomůže vytvořit tato relativně malinká (92x92x143 mm) Wi-Fi (2,4 GHz) lampička. Ideální do obýváku či ložnice. Manuální ovládání má na boku. Napájení je síťové. Cena na Meross shopu 28,99 USD (cca 696 Kč).

Variace na předchozí lampičku avšak s dotykovým ovládáním na vrchu. Dotkni se mne poprvé a přestanu býti mužem, dotkni se mne podruhé změním se v ženu, dotkni se mne potřetí... no, to mi myšlenky trochu odběhly jinam... Jedním dotykem lampičku zapnete, když už svítí, změníte barvu, dvěma dotyky lampu vypnete a dlouhým dotykem změníte intenzitu. Opět se jedná o Wi-Fi lampičku, tentokrát poněkud větší - válec o průměru 100x195 mm. Cena na Meross shopu 39,95 USD (cca 960 Kč) vč. dopravy. Proč na většinu fotek Meross zvolil fialovou barvu světla, netuším... 

Jak již název napovídá, Yeelight Staria Bedside Lamp Pro (kdo tahle dlouhá jména vytváří???) je primárně určena do ložnice, ale své místo si jistě najde i na pracovním stole. Kromě svítící funkce má tato lampička vestavěnou Qi nabíječku (10W), což je věc, která mi velmi chybí u kancelářských lampiček od Merossu. Tato stmívatelná lampička produkuje světlo v různých teplotách od 2700 K do 6000 K. Na stolku zabere místo o velikosti kruhu s průměrem 16,5 cm a do výšky má necelých 30 cm. Připojení přes Wi-Fi (2,4 GHz), napájení přiloženým síťovým adaptérem. Cenově se pohybuje okolo 1850 Kč (Voltio.cz/Datart) 

Eve Flare

Bateriové Bluetooth světlo (skoro koule o průměru 25 cm) je zajímavý počin od Eve, který ale již není v aktivní nabídce, ale který lze ještě po českých eshopech získat. Krytí IP65 (!), vestavěná baterie na 6 hodin nabíjená bezdrátově nabíječkou - stojanem. Zkrátka ideální světlo na večerní terasu či kratší procházku po pobřeží za teplého letního večera... Je ta cena okolo 2800 Kč mi tu romantiku trochu kazí.

Romantika s Eve Flare
Romantika s Eve Flare

Chytré vypínače a hloupé žárovky

Na vyšší úroveň posunete svá světla v domácnosti integrováním chytrých vypínačů v kombinaci s obyčejnými LED žárovkami či světly. Bez základních dovedností a znalostí o domácí elektroinstalaci se však bez elektrikáře neobejdete. ...tedy, výměna standardního vypínače na jedno světlo za chytrý zase tak komplikovaná není a zvládne to každý, problém nastává ve chvíli, kdy máte standardní vypínače sdružené či tzv. "schodišťového typu" (dole si světlo zapnu, nahoře vypnu). Jednak, většina dostupných chytrých vypínačů je tzv. jednocestná, tedy "schodišťáky" nepodporují a jednak stav elektroinstalace závisí na "inteligenci" nebo "lenosti" osoby elektrikáře, který jí montoval (často před desítkami let). O tom ale ve zvláštním článku.


Tento článek byl 5.12.2022 zkrácen a téma vypínačů bylo zpracováno do zvláštního článku.